Lamelové prekrytia

Lamelové prekrytia

Lamelové prekrytia

Lamelové prekrytie bazénov ponúka dokonalé, bezpečné a exkluzívne zakrytie bazénov.

Splní všetky Vaše požiadavky

Lamely na bazény sú najdokonalejším spôsobom zakrytia bazénov. Tento systém ako jediný umožňuje automatické zakrytie bez použitia vodiacich líšt, tyčí a lán. Systém používa unikátne vytlačované lamely (hermeticky ukončené), ich spojením je vytvorená plávajúca roleta dokonale zakrývajúca vodnú plochu bazéna

Úspory energie a chem. prostriedkov

Zakrytím bazéna ušetríme cca 60 % energie potrebnej na ohrev bazénovej vody a pri použití solárnych lamiel naviac získame ďalších 10-15% energie zo slnečného žiarenia. Použitím solárnych lamiel pre vonkajšie bazény nahradzuje zároveň komplikované pripojenie solárnych článkov pre ohrev bazénovej vody.


Teplota vody v bazéne pod lamelovým zakrytím zvykne byť v priemere o 6-8 st. C vyššia než teplota nezakrývaného bazéna.

Spotreba chemických prípravkov sa pri zakrytí bazéna lamelami výrazne zníži v zrovnaní s nezakrytým bazénom. A to vďaka nižšiemu odparovaniu a ochrane vody pred svetlom a UV-žiarením. Chlórové prípravky sú pomalšie odbúravané a tma zabraňuje množeniu mikroorganizmov a rias, ktoré pre svoj život potrebujú svetlo. Pri použití lamelového zakrytia u vnútorných bazénov dochádza tiež k podstatnému zníženiu odparovania vody, a teda k zníženiu nákladov na odvlhčenie bazénovej haly a zamedzeniu kondenzácie pary na chladných miestach

Hygiena a čistota

Lamelové zakrytie chráni bazén pred svetlom a UV žiarením, tým zabraňuje množeniu mikroorganizmov a rias. Voda v bazéne sa najčastejšie kazí kvôli množstvu mikroorganizmov a riasam, ktoré vznikajú teplom a priamym UV svetlom. Takže nielen, že udržiavajú lamely vodu dokonale čistú a bezzávadnú, ale pritom Vám šetria náklady na chemické prípravky pri udržiavaní čistej vody, ktoré sa odparujú pri nezakrytom bazéne, hlavne v lete pri teplotách vody okolo 30 stupňov Celsia. Hygiena a čistota pri tomto type bazénového prekrytia je samozrejmosťou. Lamela pláva na vode a zabraňuje prieniku nečistôt z okolitého prostredia priamo do bazéna.

Lamelové prekrytie vždy montujeme tak, aby sa sťahovalo v prípade skimmerových bazénov vždy na stranu skimmera. Všetky nečistoty pokiaľ neostanú na lamele a nevytiahnu sa mimo bazéna takto smerujú do skimmera. Váš bazén preto ostane takmer vždy čistý, bez nutnosti odpratávania listov a podobných nečistôt.

V prípade bazénov s prepadom je jedno, na ktorú stranu budeme montovať bazénové prekrytie. Okolie bazéna je s bazénovým prekrytím zarovno, preto aj väčšina nečistôt, ako listy a iné nečistoty odchádzajú aj mimo lamiel. Lamely netreba ošetrovať žiadnymi chemickými prípravkami, stačí ich opláchnuť hadicou.

Kvalita

Dodávame a montujeme extrémne spoľahlivé a kvalitné lamelové plachty. Kryty sú bezpečné, odolné a spoľahlivé. Pri výrobe sa používa vysoko kvalitné materiály – špeciálne plasty a nerezovú oceľ, ktoré sú vysoko odolné. Pre pohony a riadenie využívame najlepšie dostupné komponenty z krajín EÚ.

Samozrejmosťou sú akékoľvek priania našich zákazníkov a ponúknuté riešenia na mieru. 

Pohonné systémy sú vždy navrhnuté tak, aby vyhovovali konkrétnej veľkosti bazéna a nikdy nezaberajú viac miesta, než je nutné. Používané motory pre bazénové lamely pracujú s bezpečným napätím 12 alebo 24 V. Nastavenie koncových polôh zakrytia prebieha priamo na pohonnej jednotke pri montáži, prípadne na riadiacej jednotke pri variante s trúbkovým motorom.

Prekrytia všetkých tvarov a veľkostí z rôznych typov lamiel

PROFIL 600 – štandardná lamela 60 x 14 mm

Štandardné lamely typ 600, vyrábané najdlhšie. Majú 4 samostatné komory (3 uzavreté), rozmer lamiel je 60 x 14 mm. Materiál lamiel je chránený UV stabilizátorom. Dodávaný je v prevedení PVC (white, grey, light blue, dark blue, sand, beige) aj PC (solar, silver solar, greensolar, bluesolar, transparent blue, transparent green, total transparent). Lamely sú vhodné pre všetky typy bazénov, najviac však pre bazény nepravidelných tvarov, ovály a obdĺžnikmi so zaoblenými rohmi.

Typy lamiel
Profil 600

PROFIL Premium Clean 67,5 x 16,5

Rozmer lamiel je 63 x 15 mm, majú uzavreté všetky komory a bezpečnostný zámok. Dodávajú sa v SILVER SOLAR, koncovky total transparent.

Hlavné výhody sú následovné:

• exkluzívny vzhľad bazéna

• žiadna viditeľná kondenzácia vo vnútri lamiel

• ANTI ALGAE konštrukcia minimalizuje vznik rias v lamelovom kryte

PROFIL PREMIUM CLEAN 67,5 X 16,5
Profil Premium Clean 67,5 x 16,5
lamelové profily
Profil Premium Clean 67,5 x 16,5

BIGPROFIL 830 – lamela 83 x 16 mm

Nové lamely z polykarbonátu poskytujú oveľa vyššiu vztlakovú silu. Rozmer lamiel je 83 x 16 mm, majú uzavreté všetky komory. Dodávajú sa v prevedení ako solárne lamely, lamely transparent blue a total transparent. Koncovky svetlo modré alternatívne total transparent.

Hlavné výhody sú následovné:

• Tieto revolučné ANTI ALGAE polykarbonátové solárne lamely majú patentovaný zámok, ktorý zabraňuje tvorbe rias. Princíp spočíva v tom, že v hornej časti zámku je čierna, aby žiadne svetlo nemohlo preniknúť na protikus zámku párového profilu. Riasy rastú len za svetla a tepla, a pokiaľ jeden z týchto dvoch prvkov chýba, zabraňuje to tvorbe rias. U tradičných PVC alebo polykarbonátových solárnych lamiel riasy môžu rásť ľahko v zámkoch.

 

lamelové profily
Profil 830

• Tieto lamely majú účinnosť, ktorá je o 25% vyššia než klasické solárne lamely, lepšie izolujú a teplo generuje aj štvrtá komora.

• Zámok lamiel umožňuje ohyb iba v jednom smere. To samozrejme zvyšuje nosnosť profilu a poskytuje omnoho väčšiu ochranu pred utopením. Tieto lamely ponúkajú – vďaka svojej veľkosti a štyrom komorám naplnených vzduchom – omnoho väčšiu nosnosť ako lamely klasické Profil 600, ktoré majú rozmer 14/60 mm a iba 3 komory naplnené vzduchom.

Nadhladinové navíjania

Z rôznych dôvodov nie je vždy možné inštalovať lamelové zakrytie pod hladinu, zároveň nadhladinová inštalácia je lacnejšou alternatívou. Veľkou výhodou tohoto systému je optimálne využitie diaľky bazéna a eliminujú sa požiadavky na zásahy do konštrukcie a štruktúry bazéna. Navíjacie zariadenie je dodávané vo verzii bez krytu alebo s krytom tzv. nadzemná lavica vyrobená z dreva alebo PVC. U obdĺžnikových bazénov so zaoblenými rohmi alebo pre oválne bazény doporučujeme praktický koľajnicový pojazd, ktorý umožňuje posun navíjacieho zariadenia.

Navíjacie zariadenie bez krytu

Nadhladinové zakrytie bazénov v prevedení bez krytu obsahuje: bočnice vyrobené z leštenej nerezovej oceli (120 x 80 mm), navíjacia tyč (trúbka ∅129 mm, materiál AISI304 alebo AISI316) so zabudovaným pohonom (trubkový motor 24V DC, 35/120/200 Nm), elektro-rozvádzač, napájací transformátor. Bočnice sa kotvia na kraj bazéna dvoma nerezovými stojkami. Navíjací systém môže byť doplnený o koľajnicový alebo bezkoľajnicový pojazd. Určené hlavne pre už funkčné bazény alebo všade tam, kde nemôže byť použité uloženie navíjacej tyče pod hladinou vody.

Navíjacie zariadenie s krytom

Nadhladinové zakrytie bazéna v prevedení s krytom nábalu obsahuje: bočnice vyrobené z leštenej nerezovej oceli, navíjacia tyč (trúbka ∅129 mm, materiál AISI304 alt. AISI316L) so zabudovaným pohonom (trúbkový motor 24V DC, 35/120/200 Nm), elektrorozvádzač, napájací transformátor. Bočnice sa kotvia na kraj bazénu štyrmi nerezovými skrutkami. Kryt nábalu, ktorý je estetickým doplnkom a zároveň chráni lamely pred priamymi poveternostnými vplyvmi sa dodáva v 3 prevedeniach (exotické drevo, plast). Navíjací systém môže byť doplnený o pojazd.

Zariadenie s pojazdom pre oválne bazény a bazény so zaoblenými rohmi

U obdĺžnikových bazénov so zaoblenými rohmi alebo pre oválne bazény je nutné inštalovať navíjacie zariadenie s pojazdom. Komplet obsahuje: bočnice vyrobené z leštenej nerezovej oceli (výpalok z plechu hr.5 mm s pojazdovými kolieskami), navíjacia tyč (trúbka ∅129 mm, materiál AISI304 alebo AISI316) so zabudovaným pohonom (trúbkový motor 24V DC, 35/120/200 Nm), elektro-rozvádzač, napájací transformátor. Bočnice jazdia po kraji bazénu.

Podhladinové navíjania

Uloženie návinu pod úrovňou vodnej hladiny je veľmi elegantná a štýlová – vzhľad bazéna nie je narušený stojanom s navíjacou tyčou. Vlastná navíjacia tyč je umiestnená pod vodnou hladinou a tým je takmer neviditeľná. Nad inštaláciou podhladinovej lamely je dobré uvažovať už pri plánovanej výstavbe bazéna, pritom je ideálne zvoliť variantu uloženia. V prípade už postavených bazénov je možné uvažovať o dodatočnej montáži bazénovej lamely výhradne tesne pod hladinu alebo k dnu. Podvodné motory umožňujú v takom prípade jednoduché a elegantné riešenie. Všetky pohonné jednotky pre bazénové lamely pracujú s bezpečným napätím 24 V. Koncové polohy sa nastavujú priamo na pohonnej jednotke alebo na riadiacej jednotke v prípade podvodného motoru.

Montáž pod hladinou v bazéne

Tento typ montáže je ideálny pre existujúce bazény. Návin lamelového zakrytia je prednostne nainštalovaný na strane skimera a môže byť zakrytý deliacou stenou (nerezový plech, PVC dosky potiahnuté fóliou vo farbe stien bazéna alebo PP dosky). Nad hladinou je umiestnená pochôdzna lávka-rošt (nerezové nosníky s exotickým drevom alebo drevoplastom). Tieto dva doplnky sú veľmi estetické a vytvárajú ochranu pre návin lamely. V prípade novo vybudovaných bazénov je možné pod návin lamely umiestniť stavanú lavicu a horný rošt realizovať ako pevný. Typ A je konštruovaný z nerezovej oceli s možnosťou osadenia klasickej pohonnej jednotky v suchej šachte vedľa bazéna alebo s trúbkovým motorom priamo v hnacej hriadeli.

Montáž pod vodou v úrovni dna bazéna

Montáž pod vodou v šachte za bazénom

Montáž pod vodou v stene bazéna

Montáž pod hladinou pod úrovňou dna bazéna

Návin lamelového zakrytia je osadený pod úrovňou dna bazéna v šachte. Túto šachtu je potrebné vybudovať už pri výstavbe základovej dosky bazéna a na jej dno osadiť dnovú vpusť. Šachta je prekrytá ochranným pochôdzným roštom (nerezový plech, PVC dosky potiahnuté fóliou vo farbe stien bazéna alebo PP dosky), rošt je demontovateľný. Medzi roštom a stenou bazéna je medzera, ktorou lamela vychádza von. Pre typ D je možné použiť pohonné jednotky za stenou alebo trúbkové motory priamo v hriadeli.

Montáž pod hladinou pri dne bazéna

Návin lamelového zakrytia je osadený pri dne bazéna. Tento typ montáže je vhodný ako pre novo vybudované, tak aj existujúce bazény. Najčastejšie je používaný u polypropylenových zváraných bazénov a bazénov nerezových. Návin lamely môže byť zakrytý krytom (nerezový plech, PVC dosky potiahnuté fóliou vo farbe stien bazéna alebo PP dosky), kryt je demontovateľný. Medzi krytom a stenou bazéna je medzera, ktorou lamela vychádza von. Pre tento typ je možné použiť pohonné jednotky za stenou alebo trúbkové motory priamo v hriadeli.

Montáž pod hladinou pri dne bazéna v stavanej šachte

Návin lamelového zakrytia je osadený na dne bazéna v stavanej šachte. Túto šachtu je nutné vystavať súčasne so stavbou bazéna a na jej dno osadiť dnovú vpusť. Šachta je prekrytá ochranným pochôdzným roštom (nerezový plech, PVC dosky potiahnuté fóliou vo farbe stien bazéna alebo PP dosky), rošt je demontovateľný. Medzi roštom a stenou bazéna je medzera, ktorou lamela vychádza von. Pre tento typ je možné použiť pohonné jednotky za stenou alebo trúbkové motory priamo v hriadeli.

Najčastejšie otázky

 

PC (polykarbonát) má oproti PVC tri zásadne výhody, vďaka ktorým zaručuje vyššiu užitočnú hodnotu lamelového krytu:

• lepšie odoláva vysokým teplotám (taví sa pri teplote 140°C, zatiaľ čo PVC pri 70°C)
• má vyššiu priehľadnosť
• je odolnejší proti krúpam (vyššia rázová pevnosť)

Okrem estetických výhod ponúka polykarbonát taktiež zvýšenú odolnosť voči vonkajším vplyvom a lamelové zakrytie tým dosahuje dlhšiu životnosť.

Základným pravidlom je, že pri mraze sa nikdy nesmie s lamelami manipulovať. Lamelové zakrytie sa u vonkajších bazénov buď necháva rozvinuté na hladine bazéna, voda sa chemicky ošetrí, odpojí sa el. napájanie motoru navíjania, aby nemohlo dôjsť k jeho náhodnému spusteniu a motor sa prípadne odmontuje a zakonzervuje na zimu (nesmie byť nikdy zaplavený). Doporučuje sa naviac celý bazén i s lamelovým krytím prekryť lacnou zimnou plachtou ako ochranou pred spadom lístia a iných nečistôt, ktoré môžu zafarbiť lamely. Druhou variantou je, že sa lamely navinú na valec, odpojí sa všetko el. napájanie a celý návin rolety sa prekryje igelitovou alebo zimnou bazénovou plachtou.